جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| افزایش ۳۶ درصدی تعداد موارد فوتی/ نیمه پنهان آمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه / تعطیلات سرنوشت ساز+ نقشه و نمودار

2021-05-10
به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی که مسئولان وزارت بهداشت خبر از رسیدن به قله پیک‌چهارم می‌دهند و ابراز امیدواری می‌کنند که درصورت رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم سیرنزولی تعداد موارد ابتلا به بیماری سرعت بیشتری به خود می‌گیرد؛ غافلگیری افزایش ۳۶٫۳ درصدی تعداد موارد فوتی تنها در ۲۴ ساعت پرده از این واقعیت کنار می‌زند که احتمالاً باید دقت ...

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی که مسئولان وزارت بهداشت خبر از رسیدن به قله پیک‌چهارم می‌دهند و ابراز امیدواری می‌کنند که درصورت رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم سیرنزولی تعداد موارد ابتلا به بیماری سرعت بیشتری به خود می‌گیرد؛ غافلگیری افزایش ۳۶٫۳ درصدی تعداد موارد فوتی تنها در ۲۴ ساعت پرده از این واقعیت کنار می‌زند که احتمالاً باید دقت بیشتری به آمارها آنهم در بخش بستری مراقبت‌های ویژه داشته باشیم.

واقعیت امر اینجاست که اگرچه براساس آمارهای رسمی از ابتدای هفته سیر نزولی ورود بیماران به مراکز درمانی آغاز شده اما در همین دوره ثبات تقریبی آمار بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تاکیدی براین واقعیت است که با درنظر گرفتن نرخ مرگ‌ومیر ناشی از ویروس منحوس آنهم از نوع جهش یافته احتمالا تا کاهشی شدن واقعی تعداد موارد فوتی و همچنین عبور از پیک چهارم هنوز فاصله داریم.

این درحالی است که سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین اظهار نظر خود از شرایط همه‌گیری ویروس کرونا در کشور اعلام کرد: براساس آمارهای دریافتی از روند ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در سراسر کشور مشخص شده که اغلب مناطق سیر نزولی را تجربه می‌کنند اما سرعت این روند در مناطق مختلف است و برای رسیدن به شرایط مناسب لازم است همچنان هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدیت بیشتری داشته باشند.

سیمالاری همچنین درباره سیر نزولی آمار متوفیان و همچنین موارد بستری جدید گفت: در هفته گذشته شاهد کاهش ۱۶٫۵ درصدی موارد مثبت بستری به علت کرونا، کاهش حدود ۱۴ درصدی در تعداد افراد فوت شده و کاهش ۲۶ درصدی در موارد سرپایی مثبت شناسایی شده نسبت به هفته ماقبل بودیم.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: طبق آخرین بررسی‌های صورت پذیرفته میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۶۲٫۲ درصد گزارش شده و میزان استفاده از ماسک ۶۳٫۳ درصد بوده است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت توجه به تهویه مناسب هوا در اماکن سرپسته مثل اداره‌ها و مراکزی که براساس محدودیت‌ها مجاز به فعالیت‌هستند تصریح کرد: دربسیاری از موارد به این نکته مهم توجه نمی‌شود و آمارها نشان می‌دهد که  میانگین رعایت تهویه مناسب هوا در اماکن عمومی کشور ۶۴٫۳ درصد است و برای افزایش این شاخص باید برنامه‌ریزی بیشتری صورت پذیرد.

محدودیت‌های تردد در تعطیلات عید فطر

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به فرارسیدن عید‌سعید فطر تاکید می‌کنند، تجربه تعطیلات نوروز به هیچ عنوان در شرایط فعلی نباید تکرار شود، چون با توجه به ورود ویروس‌های جهش هندی و آفریقای جنوبی یافته به‌بخش‌هایی از کشور و البته فعالیت ویروس جهش یافته انگلیسی در سراسر ایران ممکن است مشکلات عمده‌ای به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل شود.

این گروه معتقدند در شرایط فعلی علی‌رغم اینکه از نظر رنگ‌بندی بخش‌های عمده‌ای از کشور در محدوده‌های نارنجی و زرد قرار دارند؛ اما هموطنان به هیچ عنوان نباید با عادی انگاری شرایط و تردد بین شهرستان‌ها مثل هفته‌های پایانی نوروز رفتار کنند تا روند نزولی همه‌گیری که در بیشترمناطق اغاز شده به نقطه با ثباتی رسیده و سیر صعودی واکسیناسیون هم بتواند اوضاع را مناسب‌تر از گذشته کند.

برهمین اساس ستاد ملی مقابله با کرونا برای مدیریت تقاضای احتمالی سفرهای بین‌شهری مقررات ویژه برای تردد در سراسر ایران وضع کرده که از ظهر روز سه شنبه هفته جاری تا ظهر روز شنبه آینده اعمال خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های جدید برای تعطیلات پیش‌رو اظهار کرد:  تردد خودروهای شخصی با پلاک‌های غیربومی در روز‌های منتهی به عید سعید فطر از ساعت ۱۴ سه شنبه تا ساعت ۱۲ شنبه در همه شهر‌های قرمز، نارنجی و زرد ممنوع است.

علیرضا رئیسی همچنین در ادامه افزود: با هماهنگی‌های انجام شده از سوی نهادهای مسئول مبادی ورودی تمامی شهرستان‌ها به دقت کنترل شده و درصورت بی‌توجهی رانندگان به قوانین اخیر علاوه براینکه خودرو به محل آغاز سفر خود برگشت داده می‌شود در شهرستان‌های قرمز یک میلیون‌تومان و در شهرستان‌های نارنجی و زرد ۵۰۰ هزار تومان قبض جریمه برای وی صادر خواهد شد.

رئیسی با اشاره به اهمیت ساکن بودن جمعیت برای مدیریت ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی تاکید کرد: آغاز سیرنزولی همه‌گیری کرونا در پیک‌چهارم از ابتدای هفته نویدبخش عبور از قله  پیک چهارم است و برای رسیدن به شرایط مطلوب، تعطیلات پیش رو تعیین کننده است، چون مدیریت همه‌گیری با جمعیت سیال غیرممکن و می‌تواند بحران آفرین باشد؛ بنابراین تمامی هموطنان باید با جدیت نسبت به رعایت پروتکل‌ها و احترام به محدودیت‌ها کوشا باشند.

وی درباره آخرین وضعیت رنگ‌بندی کشور نیز گفت: خوشبختانه تعداد شهرهای قرمز به ۴۶، نارنجی به۲۶۳ و زرد به ۱۳۹ رسیده  و روند بیماری رو به کاهش است؛ این درحالی است که  تقریباً دو هفته گذشته ۳۰۱ شهر قرمز داشتیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیان اینکه روند بیماری در ۲۶ استان کاملا نزولی شده افزود:  در حدود پنج استان دیگر اگرچه به قله نزدیک شدیم، اما روند نزولی سرعت نگرفته و امیدوارم در هفته آینده این روند به سرعت کاهشی شود و تعداد شهرهای قرمز کمتر شود.

رئیسی تصریح کرد: استان‌های خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، هرمزگان و تهران اگرچه تقریباً به اوج بیماری رسیده‌اند؛ اما به دقت و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

وی در ادامه به چگونگی فعالیت مشاغل اشاره و خاطرنشان کرد: طی چند هفته گذشته، در شهر‌های قرمز فقط مشاغل گروه یک و در شهرهای نارنجی مشاغل گروه یک و دو فعال بودند، اما باتوجه به تصمیم امروز ستاد، در شهر‌های قرمز و نارنجی مشاغل گروه یک و دو می‌توانند به مدت دو هفته، فعالیت داشته باشند. اگر در این مدت توسط صنوف مختلف تخلفی رخ دهد، صنف متخلف در شهر‌های قرمز به مدت سه هفته و در شهر‌های نارنجی به مدت دو هفته، پلمب خواهد شد.

 

افزایش فوتی‌های کرونا در قم

محمدرضا قدیر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، با اشاره به آخرین وضعیت استان در مواجه با ویروس کرونا اظهار داشت: خوشبختانه روند آسانسوری و صعودی کرونا در استان کاهش‌یافته و قم از پیک چهارم عبور کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۸۵ بیمار در بیمارستان‌های قم بستری هستند که حال۱۰۳ نفر آنان بدحال گزارش‌شده است، ابراز کرد: متأسفانه آمار فوتی‌های قم در ۲۴ ساعت گذشته نسبت به حدود ۱۰ روز پیش با افزایش روبرو بوده و به ۱۴ فوتی رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تأکید بر اینکه ۹۱۷ مورد تست در ۲۴ ساعت گذشته از مشکوکین مبتلا به کرونا در استان گرفته‌شده است، تصریح کرد: متأسفانه ۱۷۳ مورد از این تست‌ها مثبت اعلام شده است.

وی آخرین وضعیت تزریق واکسن کرونا در استان را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: تاکنون ۲۰ هزار و ۶۱۲ تزریق واکسن در قم انجام شده است که طبق برنامه‌ریزی‌ها در حال انجام است.

تعطیلات آخر هفته در آذربایجان‌غربی سبب افزایش مبتلایان شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، مطابق هفته‌های گذشته، تعطیلات آخر هفته با افزایش مبتلایان همراه بوده است که در شرایط فعلی پیک چهارم، به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و باید هرچه سریع‌تر با قدرت اجرایی جلوی این بی‌احتیاطی‌های عمومی گرفته شود چرا که هر لحظه احتمال برگشت به قله دیگری در پیک چهارم و تبدیل شیب نزولی به شیب صعودی وجود دارد.

آب‌ و هوای بهاری و طبیعت بکر آذربایجان‌غربی سبب شده است تا مردم آخر هفته‌ها را به تفریح و خوش‌گذرانی مشغول شود که به‌خودی خود مشکلی ندارد اما همین گردش و تفریح اگر با بی‌احتیاطی و عدم رعایت نکات بهداشتی همراه باشد می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.

رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با ارائه آخرین جزئیات از پیک چهارم کرونا در آذربایجا‌ن‌غربی گفت: در طول روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۷۴۷ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که نسبت به روز گذشته روند افزایشی داشته و با احتساب مبتلایان این روز، در کل ۱۵۹ هزار ۴۲۰ نفر از شهروندان آذربایجان‌غربی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

جواد آقازاده با اعلام کاهش بستری‌ها در بیمارستان‌های استان اظها داشت: بستری‌های روز شنبه نسبت به روز گذشته کاهش و تعداد مبتلایان افزایش یافته است به‌طوری که یک‌هزار و ۲۰۰ مورد، بستری حاد سندرم تنفسی و ۵۰۰ مورد بستری مشکوک در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آذربایجان‌غربی گزارش شده است که از این تعداد بیمارستان‌های ارومیه با ۵۱ مورد بستری، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌ و شهرستان‌های خوی با ۳۲، میاندوآب با ۲۶ و مهاباد با ۱۴ بستری روزانه در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

وی درباره فوتی‌های کرونایی در آذربایجان‌غربی هم تصریح کرد: در روز شنبه ۱۳ نفر از هم‌استانی‌هایمان در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند که بیشترین مورد مربوط به ارومیه با هفت فوتی بوده است و شهرستان تکاب با دو و شهرهای خوی، سلماس، نقده و میاندوآب با یک فوتی، دیگر شهرهای سیاه‌پوش استان بوده‌اند و در مجموع چهار هزار و ۳۳۸ نفر به‌دلیل ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

خروج خودروهای بومی از استان خراسان رضوی مطلقا ممنوع

سرهنگ حسین میش مست در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  مشهدمقدس  اظهار داشت: ترددهای بین شهری از فردا ساعت ۱۴ به صورت کامل ممنوع خواهد بود و خودروها اجازه تردد ندارند.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی با اشاره به اینکه این محدودیت‌ها در تمامی شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی و زرد خراسان رضوی اعمال می‌شود گفت:خودروهایی که طی بازه زمانی گفته شده محدودیت‌های اعمال شده را رعایت نکنند در شهرهای با وضعیت قرمز به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و در شهرهای با وضعیت زرد و نارنجی با مبلغ پنج میلیون ریال اعمال قانون می‌شوند.

میش مست تاکید کرد:  همچنین در بازه زمانی سه شنبه تا ساعت ۱۴ شنبه خروج خودروهای بومی از مبادی خروجی خراسان رضوی مطلقاً ممنوع است.

وی بیان کرد: قطعا جرایم در نظر گرفته شده در این مدت برای خودروهای متخلف در سطح استان اعمال خواهد شد و مماشاتی در این زمینه وجود ندارد.

شمار مبتلایان به کرونا ویروس  در ایلام به ۳۷ هزار و ۱۳۲ نفر رسید

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، از افزایش شمار مبتلایان به کرونا ویروس  در ایلام به ۳۷ هزار و ۱۳۲ نفرخبر داد و گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۰۱ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱ مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان داشتیم و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا این لحظه ۷۶۲ نفر می‌باشد.

کریمیان در ادامه خاطرنشان کرد: هرچند آمار مبتلایان به کرونا هچنان در استان ادامه دارد اما اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام  و ستاد مقابله با کرونا قرار دارد و در این راستا در ایام پیش‌رو خاصه عید فطر نیز در سطح استان ترددها ممنوع شده است و در این ایام نطارت‌ها تشدید می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام به دیگر اقدام پیشگیرانه اشاره کرد و گفت: واکسیانسیون عمومی نیز در استان ایلام برای جامعه هدف در فاز یک و دو آغاز شده است و استان ایلام در واکسینه کردن شهروندان از نرم کشوری بالاتر است.

وی از  میزان نمونه‌گیری ثبت شده کرونا در استان خبر داد و گفت: نمونه گیری افراد مشکوک به کرونا نیز در استان ایلام افزایش و این افزایش بالاتر از میانگین کشوری است.

توصیه پایانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام به شهروندان ایلامی آن بود که گفت: کرونا تمام نشده است و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از تجمع و دورهمی‌ها مبارزه تا محو کامل این ویروس نیازمند همت مردم است.

ورودی بیماران کووید در مرکز و غرب استان سمنان بیش از ۴ برابر شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، موج جدید و نوروزی کرونا که بیشتر با نوع انگلیسی این ویروس چموش و سرکش، مردم سراسر کشور را درگیر خود کرده است؛ هنوز به طور کامل حداقل در استان سمنان مهار نشده و آمارها بیانگر این است که روند بیماران بستری مبتلای قطعی به کرونا در استان سمنان، به‌ویژه در مرکز و غرب این استان هنوز به ثبات نرسیده و همچنان شاهد افت‌وخیز کرونا در قلب ایران هستیم.

سرایت‌پذیری بالای واریانت انگلیسی کووید ۱۹ سبب شده است تا با وجود اعمال محدودیت‌های چهار هفته‌ای در کشور و استان سمنان، اگرچه روند کلی ابتلا به این بیماری در کشور «نزولی» شده است؛ اما همچنان شاهد بالا و پایین شدن آمار تعداد بستری‌های ناشی از ابتلا به ویروس عالم‌گیر در بسیاری از نقاط کشور، از جمله سمنان باشیم.

آن‌گونه که رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اعلام کرده، روز گذشته ۳۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا با تست مثبت قطعی PCR بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی در مرکز و غرب این استان بستری شده‌اند.

این در حالی است که دو روز قبل، ۱۲ بیمار و روز پیش از آن نیز ۱۳ بیمار مبتلای قطعی به کرونا در ۶ شهرستان مرکز و غرب استان سمنان بستری شده بودند و بر این اساس تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در محدوده زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در روز گذشته با افزایش ۳۲۵ درصدی به بیش از ۴ برابر دو روز قبل رسیده است و افت‌وخیز کرونا در قلب ایران همچنان ادامه دارد.

نوید دانائی بیان کرد: با احتساب ۳۵ بستری جدید مبتلایان قطعی به کرونا در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در روز گذشته، مجموع بیماران بستری شده در بخش‌های کرونایی زیر پوشش این دانشگاه از ابتدای این همه‌گیری در اوایل اسفند سال گذشته تا کنون به عدد ۶ هزار ۷۹ نفر رسید.

به گفته وی تا کنون پنج هزار و ۱۵۳ بیمار بهبود‌یافته مبتلا به کرونا با حال عمومی مساعد و خوب از بیمارستان‌های محدوده زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان مرخص شده‌اند.

شیب بستری بیماران بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر نزولی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این استان از وضعیت قرمز خارج شده است اظهار داشت: از ۱۰ شهرستان استان بوشهر ۸ شهرستان در شرایط نارنجی و ۲ شهرستان دیر و عسلویه دارای وضعیت زرد تعیین شده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، علت خارج شدن استان بوشهر از وضعیت قرمز را کاهشی شدن ابتلا و بستری در بخش کرونایی مراکز درمانی دانست و بیان کرد: بیماران بستری کرونایی استان بوشهر از ۴۸۰ نفر به ۳۴۷ نفر رسیده است و این شیب نزولی همچنان ادامه دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به بستری ۹۴ بیمار کرونایی جدید در استان در روز گذشته افزود: هم اکنون ۳۴۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که حال تعدادی از آنها وخیم است.

کشمیری، با بیان اینکه ۴۵ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند خاطر نشان کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۱۲ نفر در وضعیت حاد قرار دارند و با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

وی، به ثبت ۳ فوتی دیگر در روز گذشته اشاره کرد و افزود: روز گذشته ۳ مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا، شامل ۲ مرد و یک زن با سابقه بیماری در بیمارستان‌های استان فوت کردند و تعدادی قربانیان ابتلا به کرونا در استان به یک‌هزار و ۸۲ نفر رسید.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با اشاره به ابتلای حدود ۳۹ هزار نفر در استان بوشهر به ویروس کرونا تصریح کرد: تاکنون بیش از ۸۵ درصد این بیماران بهبود یافته‌اند و تعدادی هم در منزل شخصی خودشان قرنطینه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از اعمال محدودیت‌های کرونایی در آستانه عید فطر خبر داد و بیان کرد: تمام ورودی‌های استان بوشهر از روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تا پایانه هفته در آستانه عید فطر به منظور کنترل کرونا ویروس مسدود می‌شود.

کشمیری، یکی از مصوبات ستاد کرونا استان بوشهر را ممنوع شدن سفر به استان دانست و خاطر نشان کرد: کسانیکه قصد سفر به استان بوشهر دارند این استان در ۴ روز پایان هفته جاری را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند چون با انسداد ورودی‌های استان مواجه و به شهرستان خود برگشت داده می‌شوند.

وی با بیان اینکه نظارت‌ها و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط کسبه و مردم سبب شیب نزولی ابتلا به کرونا شده است گفت: کارکنان ادارات مرکز استان بوشهر که در خارج از شهر بوشهر سکونت دارند از روز چهارشنبه نباید وارد بوشهر شوند و  در این زمینه کارکنان مراکز خدمات‌رسان مانند نیرو‌های نظامی و انتظامی، درمانی و کارکنان رسانه استثناء هستند.

هنوز نشانی از عبور پیک چهارم در استان هرمزگان نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، وضعیت کرونایی در استان هرمزگان به روندی ثابت با میزان اندکی افزایش و رشد رسیده است و برخلاف سایر استان‌ها هنوز نشانه‌ای از عبور از پیک این بیماری دیده نمی‌شود. 

از سوی دیگر اثبات ابتلا چند بیمار به سوش آفریقایی در استان و نزدیک شدن به تعطیلات عید فطر نگرانی‌ها را در این رابطه افزایش داده و بیم آن می‌رود هنوز موج کرونای انگلیسی تمام نشده وارد موج بعدی از طریق نوع جهش یافته آفریقایی شویم. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: روند بستری، قرنطینه و مرگ و میر بیماران کرونایی در استان حاکی از این مطلب است که کرونا در استان تمام نشده و نباید با عادی انگاری سبب شیوع مجدد و آغاز پیک بعدی شویم. 

وی افزود: در حال حاضر نگران تعطیلات پیش رو هستیم و امیدواریم مردم استان با درک مسئله خطر بسیار بیشتر سوش آفریقایی از هرگونه تجمع و دورهمی و دید و بازدید و مسافرت پرهیز کنند تا وارد چالش این نوع بیماری نشویم. 

دکتر فاطمه نوروزیان در خصوص آمار بیماری کرونا در شبانه روز گذشته گفت: در حال حاضر ۳۷۵ بیمار با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستانهای استان بستری هستند

وی تصریح کرد: از این تعداد ۶۸ بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت هستند که وضعیت ۱۲ بیمار وخیم است. 

نوروزیان گفت: در شبانه روز گذشته متاسفانه ۴ بیمار دیگر شامل ۱ زن و ۳ مرد از شهرستان‌های بستک، بندرخمیر، قشم و رودان در محدوده سنی ۶۶ تا ۸۷ سال جان خود را از دست دادند و شمار قطعی بیماران جان باخته کرونایی به ۱۱۸۵ نفر رسید. 

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۵ هزار و ۷۵۹ نفر نیز در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و باید به مدت ۲ هفته این قرنطینه را رعایت کنند. 

روند کاهشی شیوع کرونا در گلستان ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  گرگان ، گلستان از جمله استان‌هایی است که قله موج چهارم کرونا را پشت سر گذاشت و اکنون نمودار ابتلا و بستری بیماران کرونایی در استان نزولی شده است.

 در مدت ۲ هفته ( روزهای ابتدایی فروردین ماه) تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان تقریبا ۴ برابر بیشتر شد و وضعیت در برخی شهرهای استان رو به وخامت رفت.

با تشدید طرح شهید سلیمانی، مدیریت بستری و ترخیص بیماران و همراهی و مشارکت بخشی از مردم، موج چهارم کرونا هم در استان در حال سپری است. هرچند در طول پیک چهارم تعداد بستری‌شدگان به تعداد اسفندماه سال ۹۸ نرسید اما تعداد جان باختگان ناشی از این بیماری طبق اعلام استاندار، ۱٫۵ برابر شد.

روند نزولی ابتلا و بستری بیماران کرونایی تقریبا از اواخر هفته قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در این مدت تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان از حدود ۷۰۰ نفر به ۴۴۳ نفر رسیده است.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان از مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی استان ۸۷ نفر در آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و حیات ۳۲ نفر نیز به دستگاه ونتیلاتور وابسته است.

آخرین رنگ بندی کرونایی در استان نیز مانند روزهای گذشته بوده و تغییری نکرده است. برهمین اساس شهرستان‌های گرگان، کردکوی، بندرگز، آزادشهر، مینودشت و گالیکش در وضعیت نارنجی و هشدار قرار دارند. شرایط در شهرستان‌های گنبدکاووس، مراوه تپه، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن و رامیان زرد بوده و کلاله هم در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

 از هرگونه اجتماع خانوادگی در تعطیلات پرهیز کنید

مهرداد بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کرج،  در مورد آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا دراستان البرز اظهار داشت: میزان مراجه بیماران کرونایی در استان البرز تقریبا روند ثابتی دارد.

وی افزود:  در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ بیمار در بیمارستان‌های استان البرز بستری است که با توجه به پیک‌های گذشته میزان بالایی است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در صورت عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی احتمال مجددی برای افزایش آن متصور است، گفت: با شروع تعطیلات مردم باید مراقب اجتماعات خانواگی باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند.

بابایی با اشاره به اینکه واکس برای سنین تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در حال تزریق است، عنوان کرد: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مراکز صنفی و فروشگاه‌ها باید به جد مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه کرونای جهش یافته به مراتب از کرونای قبلی سخت تر است ، تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به میزان افراد بستری در استان البرز مشکلی در تامین تخت بیماران کرونایی نداریم.

جزئیات اعمال محدودیت‌های استان اصفهان در ایام عید فطر

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اصفهان ، حالا که تب بالای کرونا در کشور و در استان مان فروکش کرده است،کرونا منتظر است تا با کوچک‌ترین سهل انگاری شهروندان دوباره رنگ عوض کند. قطعا اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت سفر در روزهای تعطیل آخر هفته و عید فطر می‌تواند در کشیدن ترمز این ویروس تاجدار موثر است.

سرهنگ محمدرضا محمدی با اشاره به ابلاغ محدودیت‌های تردد از سوی ستاد مرکزی کرونا به استان‌ها اظهار داشت: محدودیت تردد در استان اصفهان از ساعت ۱۴روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه تا ساعت ۱۲ روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ادامه دارد و دوربین‌های جاده‌ای و شهری و همکاران فعال در جاده‌ها با ورود پلاک‌های غیربومی به استان مقابله می‌کنند.

وی افزود: این ممنوعیت تردد برای تمامی شهرستان‌های استان اصفهان و فارغ از رنگ‌بندی هر شهرستان اعمال می‌شود و از ورود پلاک‌های غیربومی به همه شهرستان‌های استان ممانعت می‌شود.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان بیان کرد:جریمه تردد پلاک‌های غیربومی در شهرهای قرمز کماکان مبلغ یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی و زرد مبلغ۵۰۰ هزار تومان است.

سرهنگ محمدی تصریح کرد: در ایام عید فطر هیچ گونه مجوزی صادر نمی‌شود و تنها خودروهای خدماتی، اورژانس و امدادی مجوز تردد دارند.

 ۲۳ نفر جان باختند 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درخصوص آخرین آمار اعلام شده اظهار داشت: از ۳۲۷۳ فرد مشکوک به کرونا نمونه‌گیری شده است که تست کرونای ۱۰۹۴ بیمار در استان (به جز کاشان و آران و بیدگل) مثبت شده و از این تعداد ۳۱۴ نفر بستری شدند.

آرش نجیمی بیان کرد: ۲۵۷ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند، این در حالی است که تعداد کل بیماران بستری در بیمارستان‌های استان ۱۹۹۷ نفر بوده و از این تعداد ۳۸۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی با اشاره به تعداد جان باختگان گفت:  از ۲۳ مورد مرگ مشکوک به کرونا، ۱۵ نفر بر اثر ابتلا قطعی به این ویروس جان باختند.

 

درحال بروزرسانی … .

انتهای پیام/ی

Article source: https://tn.ai/2500181

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.