نقش امام صادق (ع) در تقویت پایه‌های فرهنگ اسلامی برجسته‌سازی شود

2021-06-07
آیت‌الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» روز یکشنبه همزمان با ۲۵ شوال و سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) در گفت و گو با ایرنا، افزود: نگاهی گذرا بر زندگی پربار آن امام همام نشان می‌دهد که ایشان برترویج آموزش و دانش و بسیار اهمیت می دادند تا جایی که از ایشان هزاران شاگرد فرهیخته و دانشمند تربیت شده است و ...

آیت‌الله «قربانعلی دری نجف‌آبادی» روز یکشنبه همزمان با ۲۵ شوال و سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) در گفت و گو با ایرنا، افزود: نگاهی گذرا بر زندگی پربار آن امام همام نشان می‌دهد که ایشان برترویج آموزش و دانش و بسیار اهمیت می دادند تا جایی که از ایشان هزاران شاگرد فرهیخته و دانشمند تربیت شده است و این رویکرد ارزشمند باید در حوزه‌های علمیه جاری باشد. 

وی ادامه داد: امام جعفر صادق (ع) با وجود خفقان ناشی از حکمرانی خلفای عباسی بساط علم و تعلم را گستراندند و با تشریح و تبیین سیره پیامبر گرامی اسلامی، حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه‌زهرا(س) سبک کاملی از از زندگی اسلامی را در جامعه نهادینه کردند. 

امام جمعه اراک بیان کرد: امام صادق (ع) شیوه فکری و برنامه‌های علمی و روش صحیح اندیشیدن را به شاگردان خود آموزش می‌داد و این افکار در شرایط کنونی جامعه نیز باید به‌عنوان الگو مورد توجه حوزه‌های علمیه باشد.

آیت‌الله دری نجف‌آبادی اظهار داشت: دوران زندگی امام صادق(ع) نقطه عطفی در تاریخ اسلام است، چرا که موتور حرکتی در پیشبرد  علوم اسلامی و انسانی و مادی بود و با تربیت شاگردان بسیار اسلام ناب محمدی(ص) و مذهب مقدس تشیع گسترش چشمگیری داشت.

وی اضافه کرد: امام صادق(علیه السلام) نمونه‌ای از برترین رهبر تشیع است که توانست جمعیت عظیمی از مخالفان عترت را با خود همراه کرده و با دو ابزار علم و اخلاق مخالفان را جذب دین مقدس اسلام کند. 

امام صادق(ع) رئیس مذهب جعفری و مذهب شیعه، امام ششم شیعیان دوازده امامی است که در  ۱۷ ربیع‌الااول سال ۸۳ هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشودند و در سن ۳۱ سالگی بعد از درگذشت امام محمدباقر علیه السلام به امامت می رسد و بعد از ۲۸ سال امامت که در بین یازده امام بیشترین طول مدت امامت است در سن ۶۵ توسط منصور دوانیقی خلیفه عباسی در مدینه مسموم می گردد و در کنار مزار پدرش امام محمد باقر علیه السلام در قبرستان بقیع شهر مدینه دفن می گردد.

Article source: https://www.irna.ir/news/84350233/نقش-امام-صادق-ع-در-تقویت-پایه-های-فرهنگ-اسلامی-برجسته-سازی

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.