همتی: باید به سمتی حرکت کرد که بخش خصوصی با قدرت وارد میدان شود

2021-06-11
محوریت سخنان این نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری بر سامان مباحث اقتصادی کشور بود و تاکید دارد که حل معضلات کنونی کشور به تغییر ریل  اقتصاد وابسته است. اصلاح حکمرانی اقتصادی و تغییر ریل اقتصاد با همراهی مردم این  نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی شبکه آفتاب استان مرکزی، گفت: شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که نیاز به اقدامات ...

محوریت سخنان این نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری بر سامان مباحث اقتصادی کشور بود و تاکید دارد که حل معضلات کنونی کشور به تغییر ریل  اقتصاد وابسته است.

اصلاح حکمرانی اقتصادی و تغییر ریل اقتصاد با همراهی مردم

این  نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی شبکه آفتاب استان مرکزی، گفت: شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که نیاز به اقدامات جدی و فوری برای اصلاح امور اقتصادی است و بر مبنای نظرسنجی و برآوردها، ۷۰ درصد دغدغه مردم مسایل اقتصادی و معیشتی است و محوریت برنامه‌های دولت آینده باید اقتصادی باشدتاجلوی اشتباهات گذشته گرفته شود.

همتی افزود: نیاز است که  مسایل اقتصادی سال‌های اخیر و روند آن برای مردم مطرح شود، مردم میزان قدرت خریدشان در سال‌های اخیر کاهش یافته، سرمایه گذاری در کشور کاهش یافته، رشد تولیدات کاهش یافته و رشد سه سه دهه گذشته در حد سه درصد در شان مردم بزرگ ایران نیست.

وی توضیح داد:  اقتصاد باید بر سیاست حاکم شود نه مثل گذشته که سیاست بر اقتصاد حاکم شده بود و باید به سمتی حرکت کرد که دولت  اختیارات و دست و پای خود را از اقتصاد کشور بیرون کشیده و  بخش خصوصی وارد در صحنه شود ویکی از مهمترین مسایلی  موثر در اقتصاد کشور است، تعامل داخلی و خارجی است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد:  شعار دولت من تعامل از خانه تا جهان است، یعنی تعامل در داخل خانه بین زن و شوهر با فرزندان، آیا فکر می کنید این تعامل وجود دارد؟ بین جامعه، در داخل بین افراد بین سازمان ها نهادها بین قوای سه گانه بین ما و کشورهای خارجه تعامل در حد بهینه نیست و در جاهایی تقابل است.

همتی عنوان کرد: نیاز است  تورم  مهار شود چرا که عامل کوچک شدن سفره بخش عظیمی شده است و در این انتخابات به صحنه آمدم و احساس کردم نامزدهای دیگر که همه عزیز هستند این توان را ندارند  که اقتصاد را از مسیر خطرناک برگردانند.

وی بیان کرد:لازم است که  انزوای خارجی برای ایران از بین برود، سه سال شاهد هستم که تحریم چه مشکلاتی برای کشور ایجاد کرده، تحریم همه درامدهای کشور و دولت را تحت تاثیر قرار داده، روابط  اقتصادی را به حال تعلیق درآورده، روابط بانکی را مختل کرده است، زمانی درآمدهایی در حد ۱۰۰ میلیارد دلار داشتیم سال ۹۹ کشور با پنج میلیارد دلار اداره شد معلوم است که تورم افزایش پیدا می کند.

موانع رشد اقتصادی و تورم کشور را از بین می‌بریم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی شبکه کرمان با بیان اینکه باید موانع رشد اقتصادی را از بین ببریم تا شاهد رفع مشکلات فعلی مردم باشیم، گفت: پیش‌بینی پذیر نبودن فضای اقتصادی سهم مهلکی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی کشور است.

همتی عصر افزود:  باید مجموعه‌ای در کنار بانک مرکزی برای سامان شرایط اقتصادی کشور فعالیت کند زیرا این مجموعه به تنهایی نمی‌تواند مشکلات اقتصادی و تورم را رفع کند و قدرتی بیش از آن نیاز است که بر مشکلات فائق آییم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی کشور ما به گونه ای است که نیاز به اقدامات جدی و فوری و اصلاح ساختار اقتصادی است، تصریح کرد: رشد سه دهه گذشته ایران سه درصد بوده که این آمار در شان مردم  و اصل توسعه و اشتغال به رشد تولید برمی‌گردد باید موانع را برداشته‌ و به‌صورت جدی از آن حمایت کرد و تورم مزمن ساختاری ایران در این بازه زمانی ۲۰ درصد بوده که با تشدید تحریم‌ها افزایش یافت  و باید این تورم از میان برود.

رئیس پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی گفت: باید اقتصاد بر سیاست حاکم شودی زیرا اگر مسائل اقتصادی بر فضای حاکم بر کشور نباشد ناکارآمدی و مشکلات  ادامه می‌یابد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خاطرنشان کرد: باید دولت پای خود را از اقتصاد کشور کنار بکشد و مردم و بخش خصوصی به صحنه تولید بیایند.

همتی گفت: درآمدهای سال‌های گذشته از ۱۰۰ میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار در سال ۹۹ رسیده و این پدیده مشکلات عدیده‌ای برای مردم به وجود آورده است.

وی‌ با بیان اینکه دولت نمی تواند حقوق کارکنان خود را پرداخت نکند بیان کرد: با توجه کاهش تولید و رشد تورم بایدکار جدی در اقتصاد را آغاز کرد.

این اقتصاددان تاکید کرد: برنامه های دولت آینده را در ۱۵ اولویت در بخش های اقتصادی و غیر اقتصادی تدوین کرده‌ام که در این خصوص می‌توان به رشد اقتصادی کاهش تورم و بیکاری، توسعه اشتغالزایی، کنترل و پیشبرد رفاه و احیای معیشت مردم اشاره کرد که تحت تاثیر تحریم تورم و کاهش ارزش پول ملی دچار مشکل جدی شده‌اند.

همتی  با اشاره به مبحث سیاست خارجی گفت: این بخش از کار  بسیار مهم است و من در دولت آینده حتما توجه جدی به آن خواهم داشت، باید منافع ملی را حفظ کرد و منافع ملی به‌صورت کلان در کشور ما طرح می‌ شود و سیاست خارجی  مجری سیاست‌هایی است که این منافع ملی را حفظ و تقویت کند.

 استان‌ها در توسعه صادرات غیرنفتی می‌توانند نقش کلیدی داشته باشند

 این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین در برنامه تبلیغاتی تلویزیونی که از سیمای مرکز زنجان پخش شد، به روند رو به رشد صادرات غیرنفتی در کشور اشاره کرد و گفت: استان ها و مناطق مختلف کشور می‌توانند در این زمینه نقش کلیدی داشته باشند و میزان صادرات در این بخش می تواند حتی به بیش از ۵۰ درصد میزان فعلی برسد.

همتی افزود: پیش‌بینی ناپذیر بودن اقتصاد در کشور موضوع مهمی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و چنین مشکلاتی باعث می شود سرمایه‌ها به سمت سفته بازی برود.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از ۱۵ برنامه اولویت تدوین شده برای دولت بعدی مربوط به حوزه اقتصادی و شامل رشد اقتصادی، کنترل تورم، کاهش بیکاری و رشد اشتغال، پیشبرد رفاه مردم و احیا و اصلاح معیشت مردم است، اظهار داشت: متاسفانه معیشت مردم تحت تاثیر تحریم ها و کاهش ارزش پول ملی دچار مشکل شده و باید قدرت خرید مردم را به آنان برگردانیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به نقش و جایگاه جوانان اشاره کرد و گفت: باید جایگاه جوانان را احیا کنیم، جوانان زندگی با آرامش و دخالت کمتر در زندگی خود را می خواهند.

همتی همچنین به نقش زنان در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: باید ۳۰ درصد مشاغل در دولت و غیر دولت در اختیار زنان باشد، و نیز ۳۰ درصد کابینه نیز باید در اختیار بانوان قرار گیرد.

همتی به ضرورت مشارکت مردم در انتخابات تاکید و گفت: رقیب من پنج کاندیدای دیگر نیستند، رقیب من قهر برخی از مردم با صندوق است، اگر قهر برداشته شود من رقیبی ندارم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سرمایه اجتماعی در کشور ضعیف شده و لطمه خورده است، گفت: سرمایه اجتماعی سنگ بنای توسعه است، این سرمایه ناظر به اعتماد بین مردم، اعتماد بین مردم و دولت و حاکمیت است که باید تقویت شود.

همتی با بیان اینکه دولت باید تامین کننده کالای عمومی باشد، افزود: منظور این است که دولت باید با ایجاد زیرساخت ها، ریل گذاری کند و نه اینکه در اقتصاد و جزییات آن دخالت کند.

وی با بیان اینکه موانع ایذایی زیادی پیش پای تولید در کشور وجود دارد که باید رفع شود، افزود: باید فضای کسب و کار را برای توسعه تولید مهیا کنیم.

همتی به آسیب کرونا بر بخش خدمات در کشور اشاره کرد و گتف: بخش خدمات ارزش افزوده بالایی دارد و متاسفانه در اثر شیوع کرونا آسیب جدی برای آن وارد شد، یکی از اولویت های دولت آینده این است که بخش خدمات را به وضعیت قبلی و حتی بهتر ازآن برگرداند.

وی همچنین به لزوم تکمیل زنجیره های تولید در کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما با تکیه بر ظرفیت هایی که وجود دارد می توانیم بیش از ۵۰ درصد تولید را متکی به داخل کنیم.

نبود راهبرد ملی برای توسعه اقتصادی استان‌ها چالش اساسی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تبلیغات خود از طریق شبکه تلویزیونی بوشهر گفت: نبود راهبرد ملی برای توسعه اقتصادی استان‌ها یم چالش است و هر یک از استان‌های کشور از نظر قومی، فرهنگی، منابع، آب و هوا و نزدیکی به دریا، همسایگان غربی و شرقی دارای ویژگی‌های خاصی هستند به همین دلیل چاره‌ای نیست جز اینکه کلکسیونی از مشکلات را که به دلیل نگاه متمرکز بر اداره کشور وجود دارد از صحنه اقتصاد کشور برداریم.

همتی گفت: وقتی در شهر بزرگی مانند تهران و سایر استان‌های بزرگ کشور متمرکز شویم، عملا شهرهای دیگر به حاشیه تبدیل می شوند و این اتفاق می‌افتد که روستاها و شهرهای کوچک به تدریج خالی از سکنه می‌شوند و همه اینها به حاشیه شهرهای بزرگ منتقل می شوند و همه ما می دانیم زندگی مردم در این مناطق به چه صورتی اداره می‌شود.

وی با بیان اینکه اولویت نخست اینجانب این است که تصمیم‌های اقتصادی بر تصمیم‌های سیاسی در استان‌ها حاکم باشد گفت: وقتی ما با نگاه سیاسی به مسائل نگاه کنیم مسائل را امنیتی می بینیم و یکی از معضلات کشور ما به خصوص در استان‌ها این است که از مرکز به آنها سیاسی نگاه می شود و طبیعی است راه حل‌هایی که ارائه می شود نیز با دید امنیتی و متمرکز است.

همتی با بیان اینکه استان‌ها  پتانسیل‌های قوی برای پیشرفت دارند گفت: باید بببینیم مشکل بیکاری استان نشات گرفته از کجاست؟ من می دانم استان بوشهر چه ویژگی‌ها و چه موانعی برای پیشرفت دارد و چه کسانی جلو پیشرفت این استان را می‌گیرند؟ و نباید اجازه بدهیم یک عده باندهایی در مرکز بتوانند از مرکز استانها را اداره کنند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: استان‌ها باید توسط خود مردم و نخبگان و بر مبنای شایسته سالاری اداره شود و مسایل قومی، فرهنگی، مذهبی در آن استان نباید مانعی باشد که افراد شایسته آنان بر اداره آن استان نقش نداشته باشد.

وی با تاکید بر توسعه متوازن استان‌ها اضافه کرد: وقتی افرادی نخبه در استانی وجود داشته باشد معنا ندارد که دولتمردان کسی را  برای اداره آن استان بفرستند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه توجه به مساله گردشگری مهمترین رویکرد اینجانب در دولت سیزدهم است، گفت: کشور به‌دلیل برخورداری از چهار فصل هر یک از استان‌ها دارای قابلیت‌های زیادی در بخش گردشگری و جذب توریست دارند.

همتی با اشاره به اینکه در سیاست جذب توریست ناکارآمدی هستیم افزود: در شرایط پیش آمده و با وجود افزایش نرخ ارز اما جذابیت سفر به ایران و دیدن طبیعت، زیبایی ها و سنتهای ایرانی وجود دارد به همین  دلیل جذب توریست یکی از سیاستهای ما در استان‌ها خواهد بود.

این نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: مساله بیکاری در همه استان‌های کشور مشترک است سوالی که من دارم این است که چرا بیکاری به وجود آمده است؟ یک بخشی از این بیکاری به دلیل نگاه سیاسی و امنیتی است که تاکنون به استانها داشته ایم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در دولت سیزدهم یکی از مسایلی که مردم به آن باید توجه کنند و ما به‌عنوان دولت موظف هستیم از آن حمایت کنیم آزادی های اجتماعی است.

همتی ادامه داد: چرا باید جوانان ما در استان‌ها و شهرهای کوچک هیچ زمینه‌ای برای  استفاده از اوقات فراغت نداشته باشند چرا باید اینگونه باشد که دختران ما در شهرها اگر دانشگاه و مدرسه نروند  کار و تفریح دیگری نداشته باشند .

وی گفت: براساس مطالعات انجام شده ما برای جوانانمان فضا و زمینه ای فراهم نکرده‌ایم و طوری شده که امروز جوانان ما تصور می کنند زندگی برای آنها سخت و رفاه آسایش کم رنگ شده است اینها از زندگی روزمره خود احساس رضایت ندارند.

همتی با بیان اینکه در جاهای مختلف دنیا به زنان و جوانان احترام ویژه ای قائل هستند، گفت: زنان ۵۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند که باید هویت مستقل خود را بیابند، زنان ما به بخشهای دیگر جامعه وابسته نیستند و شخصیت های مستقلی دارند که باید حفظ شود.

وی  یادآورشد: استان بوشهر بعد از  خوزستان با داشتن بزرگترین مخازن گازی، نیروگاه اتمی از ثروتمندترین استان‌های کشور به شمار می رود اما متاسفانه این استان با وجود این قابلیت‌ها به دلیل نگاه سیاسی حاکم از محرومیت‌های زیادی برخوردار است این درحالی است که با دید اقتصادی مردم بهتر و بیشتر می توانند از این پتانسیل‌ها برخوردار شوند.

این نامزد انتخابات ریاست حمهوری تاکید کرد: راه آهن یکی از نیازهای اصلی استان بوشهر است که باید هر چه سریعتر انجام و مورد بهره برداری قرار گیرد.

همتی با اشاره به دریا و ضرورت توسعه شیلات گفت: دریا قابلیت مهم استان بوشهر است و نباید اجازه بدهیم کسانی جسورانه بیایند و به این خوان گسترده متعلق به صیادان مردمان جنوب با صید ترال تجاوز کنند.

وی تاکید کرد: ایران در جنوب خود استانی به نام بوشهر دارد که می تواند و این استحقاق را دارد که رشد خوبی داشته باشد.

همتی اضافه کرد: استان بوشهر به دلیل شراط خاص آب و هوایی که دارد قابلیت مهم گردشگری دارد و یکی از کارهایی که باید در این استان پی گیری شود تعطیلات زمستانی است که مردم بتوانند از مواهب این استان در زمستان بهره ببرند.

وی با اشاره به پارس جنوبی گفت: منطقه پارس جنوبی مزیت بسیار بزرگی برای استان بوشهر است برای اشتغال پایدار و منافع اقتصادی ناشی از این صنایع به نفع مردم ایجاد شود اگر قرار باشد مردم با وجود این همه تاسیسات عظیم از نظر اقتصادی محروم باشند مطلوب دولت جمهوری اسلامی نخواهد بود.

همتی با تسلیت به مردم استان بوشهر به دلیل جان باختگان ناشی از کرونا گفت: مردم در این مدت خیلی از افرادی را که از دست دادید حتی نتوانستید مراسم سوگواری برای آنان بگیرید و به شما تسلیت می گویم و در آینده با تصدی مسئولیت ریاست جمهوری در اولین فرصت واکسیناسیون سریع و عادلانه را انجام و در واقع این بلیه را از سر مردم کوتاه کنیم.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران جمعه ۲۸ خرداد همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین مجلس شورای اسلامی (برای ۱۱ حوزه انتخابیه؛ آستانه اشرفیه، تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، تفرش، بهار و کبودرآهنگ، گچساران و میانه و برای شش کرسی مجلس شورای اسلامی) و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری (برای ۴ حوزه انتخابیه؛ تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران) برگزار خواهد شد.

سعید جلیلی، محسن رضایی میرقائد، سیدابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به رییسی، علیرضا زاکانی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلی‌زاده و عبدالناصر همتی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند.

Article source: https://www.irna.ir/news/84361158/همتی-باید-به-سمتی-حرکت-کرد-که-بخش-خصوصی-با-قدرت-وارد-میدان-شود

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.