افتتاح ۱۰۰ پروژه هفته جهاد کشاورزی در کردستان /کردستان روی ریل اصلاح محصولات کشاورزی قرار گرفته است

2021-06-12
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، فرید سپری صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی و اقدامات این سازمان در استان، با تبریک هفته جهاد کشاورزی و تقدیر از همکاری رسانه‌ها در پیشبرد اهداف این سازمان، اظهار ...

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، فرید سپری صبح امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی و اقدامات این سازمان در استان، با تبریک هفته جهاد کشاورزی و تقدیر از همکاری رسانه‌ها در پیشبرد اهداف این سازمان، اظهار داشت: نقش رسانه در تنویر افکار عمومی حائز اهمیت است و نقش پل بین بهره‌بردار کشاورزی و دولت ایفا می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اذعان کرد: تولید محصولات کشاورزی ۶.۹ درصد در سال ۹۹ علی‌رغم تحریم‌ها رشد داشته و این بیانگر تاب‌آوری بخش کشاورزی در شرایط سخت است.

سپری تصریح کرد: گرچه سالانه در کردستان بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان تولید شده و رتبه‌های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده است اما شرایط امسال این میزان را کاهش می‌دهد.

سپری خاطرنشان کرد: کردستان همچنین در تولید سیب‌زمینی با ۳۶۵ هزار تن در سال رتبه پنجم کشور، در توت‌فرنگی با ۵۶ هزار تن رتبه اول و در حبوبات نیز رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: کردستان ۳ درصد بارندگی کشور و ۷ درصد رواناب‌های کشور را دارد و ۵۶ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی کشاورزی استان مجهز به آبیاری نوین است که سالانه برای این مهم ۳۰ میلیارد تومان سهم دولت هزینه می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان اضافه کرد: در تولید محصولات خشک نیز میزان بهره‌وری در کشور ۱.۲ درصد است که این رقم در کردستان ۱.۵ درصد است.

وی در ادامه گفت: کشاورزی دیم کردستان، کشاورزی حفاظتی است که این روش زمان زیادی است در دنیا شروع شده است و ما تلاش می‌کنیم این موضوع را جلو ببریم که ضمن رعایت تنوع، حفظ بقایای گیاهی و حفظ خاک از اصول آن است.

سپری اضافه کرد: ۵۳۰ هکتار سرشاخه‌کاری گردو در استان توسط یکی از محققین سازمان تحقیقات کشاورزی استان انجام شده است و اکنون کردستان روی ریل اصلاح محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: مبارزه با آفات محصولات کشاورزی در سطح ۴۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان یکی دیگر از اقدامات بخش کشاورزی در کردستان است.

سپری همچنین گفت: کردستان در شرایط نرمال سالانه دو میلیون تن علوفه دارد شامل یونجه و شبدر و کاه است و تولید علوفه خشک نیز بین دو تا هفت میلیون تن در سال است.

وی اذعان داشت: سال گذشته با منابع داخلی ۳۸ هزار و ۵۵۵ فقره به ارزش یک هزار و ۹۰۲ میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی استان پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستات ادامه داد: در هفته جهاد کشاورزی سال گذشته ۷۱۰ پروژه افتتاح شد و یک هزار و ۸۴ شغل ایجاد کرد. 

به گفته سپری، امسال در هفته جهاد کشاورزی ۱۰۰ پروژه با ۴۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری و ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات افتتاح می‌شود.

وی عنوان کرد: با بهره‌برداری از پروژه‌های امسال ۶۲ شغل جدید ایجاد و ۱۶۹ شغل تثبیت می‌شود.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱


Article source: https://farsnews.ir/news/14000322000074/%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%DB%B1%DB%B0%DB%B0-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.