جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش ۳۵ درصدی موارد بستری/ ثبت رکوردهای تازه در پایتخت/خبری از مجوز تردد نیست+ نقشه و نمودار

2021-07-19
به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی که اوایل هفته آمارها شرایط بهتری نسبت به گذشته را نشان می‌دادند انتشار آمارهای رسمی همه‌گیری در پیک پنجم روز گذشته همه را شوکه کرد بخصوص اینکه برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ پایتخت رکورد تازه‌ای در دوره پاندمی با ویروس دلتا ثبت کرد.بررسی آمارهای رسمی در زمینه همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد روند صعودی ...

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی که اوایل هفته آمارها شرایط بهتری نسبت به گذشته را نشان می‌دادند انتشار آمارهای رسمی همه‌گیری در پیک پنجم روز گذشته همه را شوکه کرد بخصوص اینکه برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ پایتخت رکورد تازه‌ای در دوره پاندمی با ویروس دلتا ثبت کرد.

بررسی آمارهای رسمی در زمینه همه‌گیری کرونا نشان می‌دهد روند صعودی شاخص‌های مختلف نسبت به هفته گذشته دوباره سرعت گرفته و در همین زمینه برخی از کلانشهرها از جمله تهران رکوردهای تازه‌ای را همانطور که قبلا کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند ثبت کرده‌اند. به عنوان مثال علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران روز گذشته اعلام کرد: مجموع بیماران بستری کرونایی در تهران برای اولین بار از مرز ۷۶۴۰ نفر گذشت.

این اظهار نظر درحالی مطرح شده است که تایید فعالیت ویروس دلتا در سراسر ایران با قدرت سرایت و بیماری‌زایی بالا عاملی در بروز نگرانی نه تنها میان هموطنان بلکه مسئولان مربوطه نیز بوده و دائم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی به هموطنان برای مدیریت کم هزینه‌ پیک پنجم هشدار داده‌اند.

نکته نگران کننده‌تر اینجاست که در همین دوره که اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعیین کننده است می‌بینیم بررسی‌های رسمی نشان می‌دهد میزان رعایت پروتکل‌ها در میان هموطنان به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است و کارشناسان در این زمینه معتقدند به دلیل طولانی شدن پیک چهارم در واقع بیماری کرونا برای مردم عادی شده و بسیاری را نسبت به خطرات موجود بی‌تفاوت کرده است.

 

 

 

 

استان سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: بررسی آماری آخرین وضع بیماری کرونا در استان سمنان از دو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان و شاهرود، نشان می‌دهد که تا روز ۲۷تیرماه امسال، ۴۳هزار و ۸۱۷مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان شناسایی شده است.

وی افزود: از این تعداد، تاکنون ۱۱هزار و ۵۸۲نفر از بیماران با تلاش کادر بهداشت و درمان در سراسر استان سمنان بهبود یافته‌اند و متأسفانه، یک هزار و ۱۵۲نفر نیز قربانی کرونا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان عنوان کرد: بررسی آمارهای منتهی به ۲۷تیرماه نیز از شرایط خاص همه‌گیری این ویروس در سراسر استان سمنان حکایت دارد.

دانایی گفت: در آخرین آمار ارائه‌شده قبل از ۲۷تیرماه در استان سمنان، ۱۶۴مورد قطعی ابتلا به بیماری کرونا شناسایی شده است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون ۲۸۶نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹در بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند و در زمان منتهی به ۲۷تیرماه، ۴۵نفر از بیماران از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزود: شمار قربانیان کرونا در آمارهای منتهی به ۲۷تیرماه در استان سمنان، سه نفر اعلام شده است.

استان اصفهان

گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان ۲۲۷۸ نفر بودند که  ۱۰۸۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونا ۲۸۸ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت ۱۸۵ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵۰۵ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد  ۲۱۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۷ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۵  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

در همین حال، رئیس مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی کودکان امام حسین(ع) اصفهان با اشاره به اینکه موج پنجم کرونا گریبانگیر کودکان هم شده است، اظهار داشت: روند ابتلا به کرونا در اصفهان صعودی و رو به بالاست و وضعیت کرونا در کودکان مبتلا به این بیماری به دو صورت وضعیت حاد و دیگری وضعیت تاخیری یا سندروم حاد التهاب چند سیستمی رخ می‌دهد.

حسین معمارزاده افزود: وضعیت کنونی بیمارستان امام حسین(ع) به گونه‌ای است که سه بخش از بیمارستان به صورت کامل در اختیار بیماران کرونایی است و این سه بخش شامل قسمتی از اورژانس، قسمتی از بخش آی سی یو و یک بخش سی تخته اطفال است.

وی با بیان اینکه روند صعودی بیماران مبتلا به کرونا در استان که ناشی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هم‌استانی‌ها است، گفت: پیش بینی می‌شود در روزهای آتی بخش‌های دیگر بیمارستان نیز به بیماران کرونایی تعلق می‌گیرد.

 رئیس مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی کودکان امام حسین(ع) اصفهان ادامه داد: این ذهنیت که کودکان مبتلا به بیماری کرونا نمی‌شوند یا در صورت مبتلا شدن به کرونا آسیب جدی نمی‌بینند، ذهنیتی باطل و اشتباه است و علائم بیماری دلتا کرونا در کودکان مخفی و گول زننده‌ است.

وی تصریح کرد: ممکن است در کودکان زیر یک سال که مبتلا به کرونا شده‌اند با افزایش تعداد تنفس همراه باشد و یا کودکی با سختی هنگام نفس کشیدن همراه باشد، کبودی زبان، گود رفتن زیر چشم‌ها، شیر نخوردن، گیجی و ارتباط برقرار نکردن کودکان، داشتن تب طولانی و چند روزه و تشنج نیز می‌تواند از دیگر نشانه‌های کودکان مبتلا به کرونا باشد.

معمارزاده در توصیه‌ای به پزشکان و خانواده‌ها اظهار داشت: پزشکانی که با بیماران با علائم مذکور روبرو می‌شوند باید تجربه کامل و کافی داشته باشند و به درستی بیماری کرونا را از دیگر بیماری‌ها تشخیص دهند.

وی افزود: با چهره‌های مختلفی از بیماری کرونا در استان مواجه هستیم که همه گول زننده هستند و خانواده‌ها نیز به محض مشاهده علائم وخیم بیماری سریعا به مراکز درمان مراجعه کنند و  به محض مشاهده کودک با علائم سرماخوردگی و تب و تشنج و غیره سریعا به مراکز درمان مراجعه کنند و بیمارستان امام حسین(ع) برای کودکان زیر ۱۵ سال آماده خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی است.

 

 

درحال تکمیل… .

انتهای پیام/ی

Article source: https://tn.ai/2540396

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.