۱۴۸ هزار راس دام در شازند علیه بیماری‌های دامی ایمن سازی شدند

2021-07-24
دکتر«رضا معینی مقدم» روز پنج‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این دام‌ها با بهره گیری از توان بخش خصوصی و دولتی در بیش از ۲۵۰ روستا و دامداری صنعتی و نیمه صنعتی شهرستان شازند علیه بیماری‌های مختلف دامی ایمن سازی شدند. وی ادامه داد: ۱۱۰ هزار راس دام سبک نیز در این ...

دکتر«رضا معینی مقدم» روز پنج‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این دام‌ها با بهره گیری از توان بخش خصوصی و دولتی در بیش از ۲۵۰ روستا و دامداری صنعتی و نیمه صنعتی شهرستان شازند علیه بیماری‌های مختلف دامی ایمن سازی شدند.

وی ادامه داد: ۱۱۰ هزار راس دام سبک نیز در این مدت با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی علیه بیماری تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب مالت و ۶۰۰ قلاده سگ علیه بیماری‌ هاری به صورت رایگان واکسینه شدند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند خاطرنشان کرد: بیماری‌های دامی از نظر اقتصادی و بهداشتی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و حدود ۵۰ درصد بیماری های شناخته شده انسانی از دام به انسان منتقل می‌شود.

دکتر معینی مقدم افزود: بر این اساس شبکه دامپزشکی شهرستان شازند ایمن سازی دام‌ها در برابر بیماری‌های مختلف از جمله تب برفکی، آبله، شاربن، تیلریوز، شاربن علامتی، آنتروتوکسمی، قانقاریا، لمپی اسکین و طاعون نشخوار کنندگان کوچک را در دستور کار خود قرار داده‌ است.

یک واحد مرکز مایه‌کوبی، ۲ داروخانه دامپزشکی، ۲ واحد درمانگاه تمام وقت، سه دامپزشک نیمه وقت، یک کشتارگاه صنعتی طیور و ۲ کشتارگاه دام بخش خصوصی تحت نظارت شبکه دامپزشکی شازند در این شهرستان فعال هستند.

۶۰ واحد پرورش طیور شامل ۲ واحد مرغ تخمگذار و ۵۸ واحد پرورش مرغ گوشتی در شازند فعال است و این شهرستان از نظر شمار واحدهای پرورش طیور رتبه نخست را در سطح استان مرکزی دارد.

Article source: https://www.irna.ir/news/84412809/۱۴۸-هزار-راس-دام-در-شازند-علیه-بیماری-های-دامی-ایمن-سازی-شدند

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.