جدیدترین اخبار کرونا در ایران| "دلتا" نفس بیمارستان‌های پایتخت را به شماره انداخت / "لامبدا" پشت دروازه‌ها / مدیریت سرپایی کرونا؟! + نقشه و نمودار

2021-07-28
به‌گزارش گروه استانهای خبرگزاری تسنیم، آمارهای روزانه رسمی منتشر شده از شرایط همه‌گیری در سراسر ایران نشان می‌دهد در تابستان ۱۴۰۰ ظاهرا رقابت‌ با ویروس منحوس نفسگیرتر شده رکوردهای گذشته یک به یک در پیک پنچم با ویروس دلتا با فاصله‌ای معنادار درحال شکسته شدن است؛ اتفاقی که دیگر نمی‌توان از آن به عنوان زنگ هشدار یاد کرد بلکه به ...

به‌گزارش گروه استانهای خبرگزاری تسنیم، آمارهای روزانه رسمی منتشر شده از شرایط همه‌گیری در سراسر ایران نشان می‌دهد در تابستان ۱۴۰۰ ظاهرا رقابت‌ با ویروس منحوس نفسگیرتر شده رکوردهای گذشته یک به یک در پیک پنچم با ویروس دلتا با فاصله‌ای معنادار درحال شکسته شدن است؛ اتفاقی که دیگر نمی‌توان از آن به عنوان زنگ هشدار یاد کرد بلکه به اعتقاد کارشناسان این خود بحران است که بر سراسر ایران سایه افکنده.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند اگرچه نظام بهداشت و درمان ایران در ۱۸ ماه اخیر یعنی از ابتدای همه‌گیری تا امروز با فداکاری‌های گسترده در مقابل ویروس منحوس ایستادگی کرده و با تمام توان مقابله کرده اما فرسایشی شدن این روند و البته جهش‌های مختلف ویروس احتمال کاهش تاب‌آوری کادر درمانی را پررنگ‌تر کرده است.

این گروه معتقدند به دلیل طولانی شدن دوره همه‌گیری و مشکلاتی که در مدیریت دوران وجود داشته اکنون همکاری هموطنان که یکی از کلیدی‌ترین نکات است نیز به سطوح پایینی رسیده و همین روند زمینه‌ساز کاهش توانمندی ارایه خدمات کادر درمانی به دلیل کمبودهای زیرساخت، منابع انسانی و … بوده است و شاهد مثال آن نیز به شماره افتادن نفس مراکز درمانی در اغلب نقاط کشور به‌خصوص تهران است.

به گفته این گروه در شرایط فعلی راه اندازی مراکز درمانی موقت و صحرایی یکی از مهمترین سیاست‌ها است چون در شرایطی که کمبود تخت و امکان بستری بیماران به‌خصوص در کلانشهرها به دلیل تراکم بالای جمعیتی وجود دارد اجرای برنامه درمان سرپایی یعنی به استقبال بحران رفتن است.

کارشناسان براین باورند نباید تجارب منفی گذشته را دوباره در پیک پنجم با ویروس دلتا تجربه کنیم چون هزینه‌ای گزاف به بدنه جامعه تحمیل می‌شود و از آنجا که دیدیم درمان سرپایی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی بیماران برای اجرای قرنطینه، موفقیت آمیز نبود و نزدیک به ۴۰ هزار نفر با تست مثبت کرونا در جامعه آزادانه تردد داشتند؛ اینبار نباید دوباره همان سیاست را اجرایی کنیم؛ چون دلتا قدرت سرایت بسیار بالاتری دارد و می‌تواند بحران آفرین باشد.

 

 

استان گلستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  گرگان ، وضعیت شیوع کرونا در گلستان بسیار نگران کننده و زعم مسئولان بهداشت و درمان استان، فوق بحرانی است. آمار جان باختگان ناشی از کرونا در استان چند روزی است که دو رقمی شده است.

طبق آمارهایی که دانشگاه علوم پزشکی استان منتشر کرده متوسط بستری بیماران کرونایی جدید در استان به ۳۰۰ نفر در روز رسیده است، شرایطی که اگر در چند روز آینده تداوم داشته باشد، وضعیت را در گلستان سیاه‌تر خواهد کرد.

با وجود اینکه واکسیناسیون کرونا ادامه دارد اما پس از ۶ ماه از شروع واکسیناسیون تا کنون فقط ۱۷۲ هزار دز واکسن در استان تزریق شده است. هرچند در مناطق روستایی استان واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال هم چند روزی است آغاز شده اما انتظار می‌رود با شیوع گسترده بیماری، روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد.

در حال حاضر یکهزار و ۳۰۲ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند و عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در این باره گفته است:  ظرفیت گلستان برای بستری بیماران کرونایی یکهزار و ۵۰۰ نفر است و چیزی به پر شدن تمام تخت‌های بیمارستانی نمانده، ضمن اینکه کادر درمان خسته‌تر از همیشه است.

وی  با اشاره به افزایش بیماران بدحال در موج پنجم شیوع کرونا هم گفت: از مجموع بیماران کرونایی بستری در استان  ۱۴۹ نفر بد حال هستند و در آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند که حال ۵۳ نفر از آنان وخیم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان درباره افزایش تعداد جان باختگان ناشی از کرونا بیان داشت:  از چند روز قبل و پس از ۶ ماه دوباره آمار فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد و در شبانه روز گذشته نیز ۱۲  بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند که بی سابقه است.

وی از مردم خواست تا حد امکان در منزل بمانند، در تجمعات و دورهمی‌ها شرکت نکنند، ماسک بزنند و همه پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۹۹۴ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۵۶۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۱۰۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۸۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۶۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۸۲ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۲۲۱ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۲۷ هزار ۹۹۵ مورد رسیده است.

وی به فوت ۲۹ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۳ هزار و ۴۶۵ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان ۲۷۶ هزار و ۲۲۸ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۸۲ هزار و ۵۴۷ مورد است.

استان سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: بر اساس آمارهای دریافتی از دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین وضع شیوع بیماری کرونا ویروس مشخص شد که از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون، ۳۱هزار و ۲۶۹مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی گفت: در ۲۴ساعت (از چهارم تا پنجم مردادماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴۰بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-۱۹در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: بدین ترتیب، مجموع بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به هفت هزار و ۲۸۷نفر رسید و ۲۳هزار و ۹۸۲بیمار نیز به‌صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی خاطرنشان کرد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید-۱۹از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به ۶هزار و ۲۲۹نفر رسیده است.

استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان ۴۸۳۳  نفر بودند که ۱۹۱۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۳۹۸ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت ۳۲۳  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد ۳۱۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۲۲ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۸  نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

 

درحال تکمیل… .

انتهای پیام/ی

Article source: https://tn.ai/2545056

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.