تفرش درصدر جدول پوشش جمعیتی واکسیناسیون استان مرکزی قرار گرفت

2022-01-12
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک، دکتر سید محمد جمالیان افزود: درصد پوشش واکسیناسیون تحت پوشش بالای ۱۲ سال به ترتیب شهرستان‌های آشتیان ۱۰۳درصد، تفرش ۱۰۱درصد و فراهان با ۱۰۰ درصد در نوبت اول و شهرستان های تفرش۹۱درصد، آشتیان۹۰ درصد و زرندیه با ۸۹ درصد در نوبت دوم بیشترین آمار را دارند. ...

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اراک، دکتر سید محمد جمالیان افزود: درصد پوشش واکسیناسیون تحت پوشش بالای ۱۲ سال به ترتیب شهرستان‌های آشتیان ۱۰۳درصد، تفرش ۱۰۱درصد و فراهان با ۱۰۰ درصد در نوبت اول و شهرستان های تفرش۹۱درصد، آشتیان۹۰ درصد و زرندیه با ۸۹ درصد در نوبت دوم بیشترین آمار را دارند.

وی اظهار داشت: میانگین پوشش واکسیناسیون در بین شهرستان‌های استان از ۷۶ درصد در نوبت دوم و ۸۶ درصد در نوبت اول فراتر رفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص درصد شهرستان‌های استان مرکزی در تزریق نوبت اول واکسن کرونا افزود: پوشش جمعیتی در زرندیه ۹۷درصد، اراک، شازند و دلیجان و خمین هر کدام ۹۵درصد، خنداب ۹۲درصد، ساوه ۹۱درصد، محلات ۹۰ و شهرستان کمیجان ۸۶ درصد است.

وی اظهار داشت: این میزان در زمینه پوشش دُز دوم نیز در شهرستان‌های دلیجان و شازند با ۸۵ درصد، فراهان ۸۷ درصد، محلات ۸۲ درصد،خنداب ۸۱ درصد، اراک ۸۶ درصد، کمیجان  ۷۶ درصد، خمین ۸۶ درصد و ساوه نیز ۸۲ درصد است.

وی ادامه داد: درصد پوشش میانگین استانی در نوبت اول افراد بالای ۱۲ سال بیش از ۹۴درصد و در نوبت دوم ۸۵ درصد است.

دکتر جمالیان گفت: همچنین درصد پوشش واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال  شهرستان‌های استان نیز مشخص شده که بر این اساس شهرستان های تفرش با ۳۲ درصد، شازند ۲۹ درصد و خمین ۲۶ درصد سه شهرستان اول این مهم هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: در شهرستان‌های دیگر نیز آمار واکسیناسیون دُز سوم و یادآور نسبتا خوب است، اما نیاز است مردم و هم استانی های عزیز یاری کرده و سرعت واکسیناسیون دُز سوم را بیش از پیش انجام دهند.

جمالیان افزود: ۲۱ درصد جمعیت تحت پوشش دلیجان، ۲۵ درصد فراهان، ۲۴ درصد محلات، خنداب ۱۸ درصد، کمیجان ۱۷ درصد، ساوه ۱۹ درصد و ۲۲ درصد جمعیت تحت پوشش شهرستان‌های آشتیان، کمیجان و زرندیه با واکسن نوبت سوم و یادآور واکسینه شده‌اند.

گاز مونواکسید کربن ۱۵۶ نفر را تاکنون مسموم کرده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵۶ نفر با گازمونوکسید کربن مسموم شده‌اند که از این تعداد ۱۰۸ نفر در محدوده شهری و ۴۸ نفر در محدوده جاده ای بوده‌اند.

دکتر جمالیان افزود: این در حالی است که سال گذشته ۲۹۵ نفر توسط گاز co مسموم شده‌اند که از این تعداد ۲۱۷ نفر در محدوده شهری و ۷۸ نفر در محدوده جاده‌ای بوده اند.

وی تاکید کرد: گاز مونوکسیدکربن بی رنگ و بی بو بوده که بر اثر احتراق ناقص تولید می‌شود به طوری که بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) عامل مسمومیت با گاز CO می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید، حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی را از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد برشمرد و گفت: چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

Article source: https://www.irna.ir/news/84611019/تفرش-درصدر-جدول-پوشش-جمعیتی-واکسیناسیون-استان-مرکزی-قرار-گرفت

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری اخبار زمین بوده و هرگونه کپی برداری از آن مجاز است
پشتیبانی : قالب کده  .::.