امروز

چهارشنبه, ۲۰ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۶:۰۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سعید فرخی ظهر امروز در کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی با اشاره به روند صادرات در استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به افزایش ۷ درصدی صدور اظهارنامه‌های صادراتی و رشد ۱۱ درصدی وزن صادرات استان، می‌توان گفت صادرات استان روند بهبودی داشته و سمت و سوی صادرات استان مناسب است، اما برای بررسی علت کاهش ارزش صادرات باید گروه‌بندی‌های صادرات استان به صورت تحلیلی ارائه شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش ملی توسعه صادرات در اراک افزود: باید در رابطه با کیفیت برگزاری همایش ملی توسعه صادرات در استان نظرسنجی انجام شود.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی تصریح کرد: از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک گله‌مند هستیم، زیرا در بهمن‌ماه ۹۶ مصوب شد که اتاق بازرگانی اراک در دو کشور عراق و سوریه دفتر نمایندگی در راستای افزایش مراودات تجاری ایجاد کند، اما این مهم تاکنون محقق نشده است.

فرخی بیان کرد: ایجاد دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در این دو کشور سبب ایجاد افق تجاری بهتر می‌شود، سال گذشته میزان صادرات کشور به عراق ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بود اما متاسفانه سهم استان از این میزان ۱۸۰ میلیون دلار بوده است.

وی عنوان کرد: سال گذشته میزان صادرات کشور به سوریه ۳۲۰ میلیون دلار بوده که سهم استان از این رقم ۳ میلیون دلار بوده، این آمار حاکی از مراودات ناچیز استان با این دو کشور است.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: برهمین اساس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک موظف به پیگیری و ایجاد دفتر نمایندگی در این دو کشور است.

فرخی با اشاره به حضور نمایندگان استان در نمایشگاه بین‌المللی سوریه گفت: نمایشگاه بین‌المللی سوریه فرصتی است که باید از آن بهره مناسب را ببریم، اما متاسفانه وقتی با وجود مشوق‌ها و یارانه‌های حمایتی در مشارکت شرکت‌ها برای پر کردن ۱۰۰ متر از این نمایشگاه دچار تردید هستیم، حتما باید در رویکرد و روند تجارت خارجی و صادراتی خود اقدام دیگری انجام داد.

وی ادامه داد: هر تشکلی باید از فعالان حوزه خود حمایت کند، اتاق اصناف نیز می‌تواند برای حمایت از زیرمجموعه‌های خود برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی سوریه رویکردهای حمایتی داشته باشد.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی با اشاره به ارسال دعوتنامه از سوی استاندار ونتو ایتالیا برای حضور استاندار مرکزی در استان ونتو نیز گفت: باتوجه به قرار داشتن در آستانه برگزاری نمایشگاه سنگ در  ونتو ایتالیا، هیئتی از استان که احتمالا سرپرستی آن را استاندار مرکزی برعهده دارد به ونتو اعزام می‌شود.

فرخی افزود: با توجه به ظرفیت صادرات سنگ استان ونتو ایتالیا، لازم است نسبت به دعوت متقابل مسئولان ارشد این استان برای حضور در نمایشگاه سنگ محلات اقدام شود.

وی تصریح کرد: در جلسات کارگروه مصوبات جلسات قبل بررسی شود، باید ایجاد ارزش افزوده در حضور و برگزاری نمایشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی بیان کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها باید در راستای ایجاد رونق اقتصادی و ایجاد جو امیدوارکننده باشد.

فرخی عنوان کرد: در خصوص بازگشت ارز صادرکنندگان استان نیز باید پیگیری‌های لازم انجام شود تا صادرکنندگانی که بازگشت ارز نداشتند، مشکلات آنها بررسی و رسیدگی شود، نباید در مرحله نخست با آنها برخورد قهرآمیز داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: نگاه به اتاق بازرگانی نباید مثل نگاه به قلک باشد و همیشه از آن انتظار حمایت مالی داشت.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی