۵۰ “پرنده” “پستاندار” و”خزنده” توسط محیط زیست استان مرکزی درحالی تیمار و رهاسازی شد که محیط زیست استان مرکزی با متخلفان در حوزه زیست محیطی بدون اغماض مطابق قانون برخورد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار زمین، به نقل از خبرگزاری تسنیم استان مرکزی استانی در مرکز کشور بوده که بزرگترین شهر و مرکز استان مرکزی شهر اراک است و از این استان به عنوان پایتخت صنعتی ایران یاد می‌شود و این نشان می‌دهد این استان از استان‌هایی به شمار می‌رود که در ایام مختلفی از سال با معضل آلودگی هوا روبه‌روست.

از سوی دیگر این استان از جمله استان‌های مستعد در حوزه زیست محیطی است که از گونه های جانوری و حیات وحش و نیز اماکن محل زیست گونه‌های مختلف جانوری بهره داشته به طوری که منطقه هفتاد قله اراک، تالاب میقان مهمترین مراکز حضور این جانداران هستند.

وجود ۳۳۵نوع گونه جانوری در استان مرکزی

بااین حال، این استان از استان‌هایی به شمار می‌رود که از نظر پوشش جنگل‌های طبیعی دارای فقر بسیاری است به طوری که سرانه جنگل در استان مرکزی ۱۶ برابر پایین‌تر از سرانه آن در کشور است هرچند در مناطق مختلفی مثل کمیجان، ساوه، محلات و نیز دلیجان و شهرهای دیگر استان باغ‌ها و بعضا تنوعات پوشش گیاهی بیشتر است.

استان مرکزی که نماد محیط زیست آن پازن که در استان به تگه نیز مشهور است، حدود ۳۳۵ نوع گونه جانوری که شامل ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۵۳ گونه پستاندار، ۱۹ گونه ماهی و ۴ گونه دوزیست بوده را در خود جای داده است.

 

حیواناتی همچون پلنگ، گربه پالاس، سیاه‌گوش، سمور، لاک پشت، کبک، تیهو، کوکر، باقرقره، کل و بز، قوچ، آهو، میش، شغال، روباه، گرگ، خوک، خرگوش، تشی، خرس قهوه‌ای و پرندگان مهاجر درنا، آنقوت، غاز و مرغابی در مناطق کوهستانی و استپی حفاظت شده استان حیات دارند.

اینها مواردی است که حفاظت از محیط زیست در استان مرکزی و نیز حفاظت از منابع طبیعی استان را بیش از پیش دوچندان می‌سازد و در این زندگی شهری نیاز آن را روزافزون ساخته است.

مداوا و رهاسازی ۵۰ جانور از سوی محیط زیست استان مرکزی

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اقدامات محیط زیست در چهار ماهه نخست سال ۹۶ گفت: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه تعداد ۵۰ جانور وحشی آسیب دیده برای مداوا و رهاسازی توسط مردم و دوست‌داران محیط زیست و با استفاده از آمبولانس اختصاصی حیات وحش تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست استان شد.

سعید محمودی افزود: این جانوران شامل ۱۵ گونه مختلف بودند که از میان آنها دلیجه به‌سبب اینکه زیستگاهش نزدیک به مناطق مسکونی، حاشیه شهرها و روستاها بوده بیشترین آمار آسیب دیدگی را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: این حیات وحش مصدوم توسط اداره کل و یا مراکز مورد اعتماد محیط زیست، تیمار و در صورت داشتن شرایط بازگشت به طبیعت در زیستگاه خود رهاسازی می‌شوند.

 

محمودی بیان کرد: لازم به ذکر است که تیمار و رهاسازی حیات وحش آسیب‌دیده کاری بسیار فنی، وقت‌گیر و هزینه‌بر بوده که نیاز به افراد متبحر و علاقمند دارد.

وی ادامه داد: محیط زیست تمام توان خود را در راستای حفاظت از حیات وحش به‌کار گرفته و با متخلفان در زمینه آسیب زدن به حیات وحش بدون اغماض برخورد می‌کند و از مردم همواره تقاضا دارد که در راستای حفظ محیط زیست و حیات وحش کوشا باشند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم که در صورت مشاهده حیات وحش، قبل از انتقال به اداره محیط زیست با این اداره تماس برقرار کنند و پرسنل این اداره را در جریان موضوع قرار دهند تا خود محیط زیست نسبت به انجام موارد لازم اقدام کند چون ممکن است مکان مورد نظر زیستگاه همان گونه از حیات وحش باشد و نیاز به انتقال آن نباشد.

 

انتهای پیام/ م.ع


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی